| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $7M | $6M | -20.5% | -10.6% |
| Op. Income | -$573.8K | -$7M | $456.4K | 92.2% | -225.7% |
| Gross Margin | 35.7% | 47.3% | 36.0% | -11.6pp | -0.3pp |
| Net Margin | -10.1% | -103.4% | 9.7% | 93.3pp | -19.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.24 | $0.02 | 92.1% | -193.6% |
| Free Cash Flow | $6M | -$30M | $14M | 119.7% | -59.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $499.5K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $695.3K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$573.8K |
| Interest Income | $29.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$575.9K |
| Income Tax Expense | $9.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$585.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$585.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$585.3K |
| D&A | $40.2K |
| EBIT | -$573.8K |
| EBITDA | -$533.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$585.3K |
| Depreciation & Amortization | $40.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$18.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $635.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $635.2K |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $202M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $220M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $234M |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $217M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $219M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $169M |
| Retained Earnings | -$154M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $234M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | $36M |