| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25.0K | $125.0K | $2M | -80.0% | -98.7% |
| Op. Income | -$547.5K | -$656.8K | $1M | 16.6% | -141.0% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -1630.6% | -500.4% | 42.7% | -1130.2pp | -1673.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.07 | $0.08 | 34.9% | -150.2% |
| Free Cash Flow | -$213.5K | $191.0K | -$1M | -211.8% | 80.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $25.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $93.0K |
| General & Administrative | $479.5K |
| SG&A Expenses | $572.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $572.5K |
| Cost & Expenses | $572.5K |
| OPERATING INCOME | -$547.5K |
| Interest Income | $23 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $139.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$407.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$407.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$407.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$407.6K |
| D&A | $139.8K |
| EBIT | -$547.5K |
| EBITDA | -$407.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$407.6K |
| Depreciation & Amortization | $139.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$99.5K |
| Change in Working Capital | $154.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$212.8K |
| Capital Expenditure | -$754 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$213.5K |
| Net Change in Cash | -$222.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $139.2K |
| Short-Term Investments | $548.6K |
| Net Receivables | $520.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $835.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $33.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $868.7K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $118 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $528.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $9.6K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | -$29M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $506.3K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $506.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $818.1K |
| Net Debt | $679.0K |