| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $193M | $144M | $117M | 34.3% | 65.3% |
| Op. Income | $98M | $79M | $40M | 23.6% | 142.4% |
| Gross Margin | 73.8% | 79.7% | 76.4% | -5.9pp | -2.6pp |
| Net Margin | 39.8% | 43.3% | 31.8% | -3.5pp | 8.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $0.69 | $0.44 | 24.3% | 97.7% |
| Free Cash Flow | $105M | $57M | $97M | 84.0% | 7.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $143M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | $98M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$614.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $97M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $77M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $77M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $77M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $98M |
| EBITDA | $98M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $143M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | $98M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$614.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $97M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $77M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $77M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $77M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $98M |
| EBITDA | $98M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $77M |
| Depreciation & Amortization | $259.8K |
| Stock-Based Compensation | $485.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $27M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $105M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$894.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$894.2K |
| FREE CASH FLOW | $105M |
| Net Change in Cash | $101M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $849M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $329M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $850.4K |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $145M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $174M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $64M |
| Long-Term Debt | $57M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $209M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $284M |
| TOTAL LIABILITIES | $348M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $755M |
| Retained Earnings | $272M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | -$788M |