| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $117M | $103M | — | 13.7% | — |
| Op. Income | $40M | $33M | — | 21.9% | — |
| Gross Margin | 76.4% | 78.3% | — | -1.9pp | — |
| Net Margin | 31.8% | 26.2% | — | 5.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.44 | $0.32 | — | 38.0% | — |
| Free Cash Flow | $97M | $54M | — | 81.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $117M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $117M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $494.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $58M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $97M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $37M |
| NET CASH FROM INVESTING | $37M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $97M |
| Net Change in Cash | $128M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $636M |
| Short-Term Investments | $20M |
| Net Receivables | $323M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $990M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $132M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $179M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $250.3K |
| Other Current Liabilities | -$181M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $72M |
| Long-Term Debt | $127M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $182M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $328M |
| TOTAL LIABILITIES | $400M |
| Common Stock | $18.0K |
| Additional Paid-In Capital | $746M |
| Retained Earnings | $28M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $697.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $768M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $768M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $134M |
| Net Debt | -$502M |