| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $654M | — | $579M | — | 13.0% |
| Op. Income | $188M | — | -$7M | — | 2674.7% |
| Gross Margin | 83.0% | — | 72.1% | — | 10.9pp |
| Net Margin | 23.1% | — | -17.5% | — | 40.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.77 | — | $-1.12 | — | 257.7% |
| Free Cash Flow | $22M | — | $39M | — | -44.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $654M |
| Cost of Revenue | $111M |
| GROSS PROFIT | $543M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $227M |
| General & Administrative | $74M |
| SG&A Expenses | $301M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $355M |
| Cost & Expenses | $466M |
| OPERATING INCOME | $188M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $176M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $151M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $151M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $151M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $188M |
| EBITDA | $194M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $654M |
| Cost of Revenue | $111M |
| GROSS PROFIT | $543M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $227M |
| General & Administrative | $74M |
| SG&A Expenses | $301M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $355M |
| Cost & Expenses | $466M |
| OPERATING INCOME | $188M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $176M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $151M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $151M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $151M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $188M |
| EBITDA | $194M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $151M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $68M |
| Change in Working Capital | -$219M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$49M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$51M |
| Net Debt Issuance | $77M |
| Common Stock Repurchased | -$401.8K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$14M |
| NET CASH FROM FINANCING | $62M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $419M |
| Short-Term Investments | $26M |
| Net Receivables | $445M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $938M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $321.5K |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $165M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $193M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $227M |
| Long-Term Debt | $150M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $199M |
| TOTAL LIABILITIES | $426M |
| Common Stock | $18.0K |
| Additional Paid-In Capital | $745M |
| Retained Earnings | -$36M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $704M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $704M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $161M |
| Net Debt | -$258M |