| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $535M | — | — | — | — |
| Op. Income | $69M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 29.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 12.4% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $52M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $535M |
| Cost of Revenue | $380M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $466M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | $26M |
| INCOME BEFORE TAX | $95M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $66M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $66M |
| D&A | $66M |
| EBIT | $79M |
| EBITDA | $145M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $535M |
| Cost of Revenue | $380M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $466M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | $26M |
| INCOME BEFORE TAX | $95M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $66M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $66M |
| D&A | $66M |
| EBIT | $79M |
| EBITDA | $145M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $66M |
| Depreciation & Amortization | $71M |
| Stock-Based Compensation | $334.4K |
| Deferred Income Tax | $28M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $155M |
| Capital Expenditure | -$103M |
| Acquisitions (Net) | -$28.8K |
| Purchases of Investments | -$14M |
| Sales/Maturities of Investments | $16M |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$97M |
| Net Debt Issuance | -$105.8K |
| Common Stock Repurchased | -$4.2K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $52M |
| Net Change in Cash | $28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $88M |
| Short-Term Investments | $53M |
| Net Receivables | $179M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $275M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $597M |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $44M |
| Long-Term Investments | $219M |
| Tax Assets | $656.5K |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $91M |
| Deferred Revenue | $183.1K |
| Other Current Liabilities | $449M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $572M |
| Long-Term Debt | $651M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $361M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $112M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1.1B |
| Other Equity | -$117M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $11M |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $797M |
| Net Debt | $708M |