| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $354M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$15M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 19.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | -30.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-19.86 | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $354M |
| Cost of Revenue | $286M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $46M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $370M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $672.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $62.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$107M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$107M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$107M |
| D&A | $250.9K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$20 |
| EPS Diluted | -$20 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $97M |
| Net Receivables | $113.6K |
| Inventory | $49M |
| Other Current Assets | $40M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $234M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $74.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $244M |
| Account Payables | $87M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $156M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $243M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $244M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$280M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $306.3K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $306.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $244M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$48M |