Reported December 30, 2019
| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58M | — | $53M | — | 8.6% |
| Op. Income | $5M | — | $5M | — | -1.0% |
| Gross Margin | 40.8% | — | 24.0% | — | 16.7pp |
| Net Margin | 8.1% | — | 7.1% | — | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | — | $0.07 | — | 23.1% |
| Free Cash Flow | $409.0K | — | $4M | — | -89.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $8.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $342.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $486.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $8.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $342.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $486.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $343.5K |
| Other Non-Cash Items | -$214.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $913.5K |
| Capital Expenditure | -$504.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $101.5K |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10.5K |
| FREE CASH FLOW | $409.0K |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $79M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | -$695.0K |
| Tax Assets | $695.0K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $94M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$214.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $214.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $87M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $833.0K |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $94M |
| Total Debt | $36M |
| Net Debt | $5M |