Reported June 29, 2021
| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | — | $59M | — | 21.6% |
| Op. Income | $7M | — | $3M | — | 160.8% |
| Gross Margin | 39.0% | — | 38.6% | — | 0.4pp |
| Net Margin | 9.1% | — | 3.2% | — | 5.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | — | $0.04 | — | 241.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$1M | — | -45.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $136.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $748.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $792.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $136.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $748.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $792.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$581.0K |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$717.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$717.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $28M |
| Other Current Assets | $498.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $92M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $108M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue | $378.0K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $73M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $411.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $91M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $833.0K |
| Retained Earnings | $16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $825.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $108M |
| Total Debt | $38M |
| Net Debt | -$2M |