Reported June 29, 2020
| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | — | $58M | — | 2.1% |
| Op. Income | $3M | — | $5M | — | -49.3% |
| Gross Margin | 38.6% | — | 40.8% | — | -2.2pp |
| Net Margin | 3.2% | — | 8.1% | — | -4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | — | $0.08 | — | -56.1% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | $409.0K | — | -465.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $481.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$347.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $292.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $481.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$347.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $292.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $212.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$433.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $748.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $315.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$340.5K |