| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $312M | $309M | $277M | 1.1% | 12.9% |
| Op. Income | -$7M | $33M | -$4M | -119.7% | -47.8% |
| Gross Margin | 91.7% | 90.8% | 91.5% | 0.9pp | 0.1pp |
| Net Margin | -0.4% | 6.5% | -0.3% | -6.9pp | -0.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $0.28 | $-0.01 | -106.0% | -32.0% |
| Free Cash Flow | $67M | $33M | $53M | 104.7% | 25.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $312M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $286M |
| R&D Expenses | $88M |
| Selling & Marketing | $147M |
| General & Administrative | $47M |
| SG&A Expenses | $194M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $293M |
| Cost & Expenses | $319M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$197.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $19M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $46M |
| Deferred Income Tax | -$20M |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $74M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$53M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | $40.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$37M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$50M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$55M |
| FREE CASH FLOW | $67M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $289M |
| Short-Term Investments | $135M |
| Net Receivables | $144M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $592M |
| PP&E (Net) | $164M |
| Goodwill | $103M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $117M |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $430M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $83M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $199M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $118M |
| TOTAL LIABILITIES | $318M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$975M |
| Treasury Stock | -$37.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $704M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $704M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $116M |
| Net Debt | -$173M |