| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83M | — | $48M | — | 74.5% |
| Op. Income | -$16M | — | -$10M | — | -70.1% |
| Gross Margin | 92.9% | — | 93.4% | — | -0.5pp |
| Net Margin | -20.0% | — | -20.0% | — | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.72 | — | $-0.63 | — | -14.3% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$11M | — | 38.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $99M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $13.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$395.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $102.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | -$189.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $48.0K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $250.0K |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$149.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$456.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $32M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $44M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | -$41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $271.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $31M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $31M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $44M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$22M |