| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | — | $26M | — | 84.9% |
| Op. Income | -$10M | — | -$2M | — | -307.5% |
| Gross Margin | 93.4% | — | 95.7% | — | -2.2pp |
| Net Margin | -20.0% | — | -8.9% | — | -11.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.63 | — | $-0.19 | — | -231.6% |
| Free Cash Flow | -$11M | — | -$2M | — | -405.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $30.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $75.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | -$175.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$806.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $216.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $364.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $41M |
| Account Payables | $822.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $55M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $62M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$27.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $41M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$27M |