| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 95.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | -8.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $20.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $33.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $8.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $557.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $69.0K |
| Change in Working Capital | -$152.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$633.0K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$998.0K |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $775.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $26.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $72.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $205.0K |