| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $125M | $99M | — | 26.7% | — |
| Op. Income | $28M | $18M | — | 50.0% | — |
| Gross Margin | 95.2% | 94.3% | — | 0.9pp | — |
| Net Margin | 22.9% | 19.7% | — | 3.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $2.07 | $1.32 | — | 56.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $125M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $119M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $73M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $922.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $125M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $119M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $73M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $922.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $192M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $302M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $317M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $136M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $460M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $463M |
| TOTAL LIABILITIES | $599M |
| Common Stock | $10.4K |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | -$309M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$282M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$282M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $317M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$189M |