| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $79M | $81M | $74M | -2.7% | 7.1% |
| Op. Income | $29M | $23M | $17M | 25.2% | 74.2% |
| Gross Margin | 63.7% | 62.2% | 62.1% | 1.5pp | 1.6pp |
| Net Margin | 40.1% | 38.5% | 27.8% | 1.6pp | 12.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.17 | $0.11 | 0.0% | 54.5% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1.1K |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1.1K |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$36M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $297M |
| Short-Term Investments | $186M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $422.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $519M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $132M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $149M |
| TOTAL ASSETS | $668M |
| Account Payables | $867.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $49M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $466.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $70M |
| Common Stock | $16.3K |
| Additional Paid-In Capital | $318M |
| Retained Earnings | $324M |
| Treasury Stock | -$36M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $603M |
| Minority Interest | -$6M |
| TOTAL EQUITY | $598M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $668M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$295M |