| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $488.9K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$710.4K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 62.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | -136.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-2.26 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$756.0K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $488.9K |
| Cost of Revenue | $184.4K |
| GROSS PROFIT | $304.5K |
| R&D Expenses | $786.2K |
| Selling & Marketing | $90.6K |
| General & Administrative | $117.8K |
| SG&A Expenses | $277.5K |
| Other Expenses | -$48.8K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$710.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $44.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$665.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$665.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$665.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$708.7K |
| D&A | $5.8K |
| EBIT | -$710.4K |
| EBITDA | -$704.5K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$665.5K |
| Depreciation & Amortization | $65.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$188.3K |
| Change in Working Capital | $32.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$756.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $516 |
| NET CASH FROM INVESTING | $516 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $294.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $294.7K |
| FREE CASH FLOW | -$756.0K |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $399.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $233.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $31.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $773.2K |
| PP&E (Net) | $97.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $144.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $242.1K |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $52.4K |
| Short-Term Debt | $586.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $187.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $363 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $3.1K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $619.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $671.4K |
| Net Debt | $272.4K |