| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | $13M | — | -10.1% |
| Op. Income | -$42M | — | -$40M | — | -5.6% |
| Gross Margin | 19.3% | — | 22.0% | — | -2.7pp |
| Net Margin | -344.4% | — | -306.7% | — | -37.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.62 | — | $-0.66 | — | 6.1% |
| Free Cash Flow | -$43M | — | -$32M | — | -36.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$41M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$40M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $423.4K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$25M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $57.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$43M |
| Net Change in Cash | -$48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $73M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $91M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $450.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $631.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $41M |
| TOTAL ASSETS | $132M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $29.1K |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $305.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $63.8K |
| Additional Paid-In Capital | $363M |
| Retained Earnings | -$244M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $117M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $117M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $132M |
| Total Debt | $956.2K |
| Net Debt | -$72M |