| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $11M | $10M | -32.4% | -26.7% |
| Op. Income | $650.4K | $3M | $3M | -80.4% | -81.3% |
| Gross Margin | 64.2% | 84.3% | 69.3% | -20.1pp | -5.1pp |
| Net Margin | 6.4% | 32.6% | 29.4% | -26.2pp | -23.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $0.26 | $0.27 | -57.0% | -59.3% |
| Free Cash Flow | $4M | $2M | $815.2K | 111.0% | 340.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $693.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $650.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $329.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $979.6K |
| Income Tax Expense | $511.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $468.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $468.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $468.2K |
| D&A | $364.4K |
| EBIT | $650.4K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $693.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $650.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $329.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $979.6K |
| Income Tax Expense | $511.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $468.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $468.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $468.2K |
| D&A | $364.4K |
| EBIT | $650.4K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $468.2K |
| Depreciation & Amortization | $364.4K |
| Stock-Based Compensation | $140.0K |
| Deferred Income Tax | -$33.2K |
| Other Non-Cash Items | $245.1K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$35.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24.4K |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $832.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $48M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $565.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $237.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $69M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $226.7K |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $1.1K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | $12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $44M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $44M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $69M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$14M |