| Metric | FY 2005 | Prior Q | FY 2004 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $977.4K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 32.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | -204.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.64 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $977.4K |
| Cost of Revenue | $663.4K |
| GROSS PROFIT | $314.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$230.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $66 |
| Interest Expense | $939.8K |
| Other Income/Expenses | -$401.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$825.3K |
| Income Tax Expense | $401.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $569.6K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$892.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $569.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$432.6K |
| Change in Working Capital | $439.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$14.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $17.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | $3.3K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$159.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $764 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $184.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $185.7K |
| PP&E (Net) | $951.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $130.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | -$475.8K |
| Other Current Liabilities | $713.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $329.9K |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$489.7K |
| Other Equity | $1.9K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |