| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $3M | -4.7% | 24.9% |
| Op. Income | -$1M | $213.3K | -$771.9K | -697.1% | -65.0% |
| Gross Margin | 2.7% | 30.1% | 8.0% | -27.4pp | -5.3pp |
| Net Margin | -40.6% | 14.6% | -31.2% | -55.1pp | -9.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.24 | $0.10 | $-0.16 | -340.0% | -50.0% |
| Free Cash Flow | -$895.8K | -$614.0K | -$729.8K | -45.9% | -22.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $94.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $60.8K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $341.3K |
| Other Income/Expenses | -$134.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $16.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $240.3K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$826.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $227.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$36.7K |
| Change in Working Capital | $371.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$863.2K |
| Capital Expenditure | -$32.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.6K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$895.8K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $57.7K |
| Inventory | $143.2K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $477.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $911.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $959.6K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $162 |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$750.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $9M |