| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $3M | — | 106.1% |
| Op. Income | -$2M | — | -$435.7K | — | -326.9% |
| Gross Margin | 3.3% | — | -0.9% | — | 4.1pp |
| Net Margin | -24.9% | — | -14.2% | — | -10.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | $-0.09 | — | 64.9% |
| Free Cash Flow | -$702.5K | — | -$411.3K | — | -70.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $214.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $32.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $52.2K |
| Other Income/Expenses | $244.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $14.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $138.7K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $138.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $978.1K |
| Change in Working Capital | $707.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $194.1K |
| Capital Expenditure | -$896.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$896.6K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$696.6K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$702.5K |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $36.6K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $157.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $946 |
| Additional Paid-In Capital | $553.5K |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$60.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $5M |