| Metric | Q4 2013 | Q3 2013 | Q4 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $26M | — | -4.2% | — |
| Op. Income | $4M | $6M | — | -24.9% | — |
| Gross Margin | 70.4% | 71.9% | — | -1.5pp | — |
| Net Margin | 21.7% | 21.2% | — | 0.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.52 | $0.49 | — | 7.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $70.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $445.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $38M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $70.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $445.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $38M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $65M |
| Account Payables | $192.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $99M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $99M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $10.8K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$57M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$56M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$56M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $65M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$23M |