| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33.1K | $22.7K | $213.7K | 45.9% | -84.5% |
| Op. Income | -$5M | -$2M | -$12M | -173.8% | 56.0% |
| Gross Margin | 100.0% | -2.7% | — | 102.7pp | — |
| Net Margin | -15493.1% | -6692.0% | -5363.3% | -8801.1pp | -10129.9pp |
| EPS (Diluted) | $-3.20 | $-1.95 | $-716.54 | -64.0% | 99.6% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$847.6K | -$2M | -37.1% | 53.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33.1K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $33.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | -$3M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$13.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $338.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$998.9K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $349.2K |
| Stock-Based Compensation | -$298.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $197.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$408 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$408 |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$207.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $1.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8.7K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10.6K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $82.6K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $35.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $321.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $321.5K |
| Common Stock | $147M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$135M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $248.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | -$7M |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |