| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.8K | $26.9K | $22.7K | -85.8% | -83.2% |
| Op. Income | -$524.7K | -$1M | -$2M | 65.0% | 71.9% |
| Gross Margin | 100.0% | 39.7% | -2.7% | 60.3pp | 102.7pp |
| Net Margin | -13746.4% | -4987.8% | -6692.0% | -8758.6pp | -7054.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.54 | $-1.95 | 58.8% | 88.7% |
| Free Cash Flow | -$472.3K | -$2M | -$847.6K | 76.2% | 44.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.8K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $3.8K |
| R&D Expenses | $11.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $517.1K |
| SG&A Expenses | $517.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $528.5K |
| Cost & Expenses | $528.5K |
| OPERATING INCOME | -$524.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $72 |
| INCOME BEFORE TAX | -$524.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$524.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$524.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$524.6K |
| D&A | $1.7K |
| EBIT | -$524.7K |
| EBITDA | -$523.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$702.2K |
| Depreciation & Amortization | $1.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$805.4K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$472.3K |
| Capital Expenditure | $4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$472.3K |
| Net Change in Cash | -$434.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $471.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $754 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1.2K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $26.9K |
| Common Stock | $147M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$139M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $276.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | -$8M |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$471.2K |