| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | — | — | — |
| Op. Income | -$512.0K | -$103.3K | — | -395.6% | — |
| EPS (Diluted) | $-5.28 | $0.00 | — | -Infinity% | — |
| Free Cash Flow | -$177.2K | -$133.9K | — | -32.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1.3K |
| General & Administrative | $510.7K |
| SG&A Expenses | $512.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $512.0K |
| Cost & Expenses | $512.0K |
| OPERATING INCOME | -$512.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$320.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$832.8K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$832.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$832.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$832.8K |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$832.8K |
| EBITDA | -$832.8K |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$833.2K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $12.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$275.8K |
| Capital Expenditure | $136.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$974.8K |
| Net Debt Issuance | -$159.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$177.2K |
| Net Change in Cash | $992.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | -$1.8K |
| Other Current Assets | $7.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $171.8K |
| Short-Term Debt | $56.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $297.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $297.3K |
| Common Stock | $62M |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | -$61M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | -$194.7K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $2M |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $56.5K |
| Net Debt | -$1M |