| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $262M | $236M | $226M | 11.0% | 16.1% |
| Op. Income | $75M | $63M | $64M | 18.4% | 17.1% |
| Gross Margin | 96.5% | 94.2% | 97.6% | 2.2pp | -1.1pp |
| Net Margin | 17.9% | 16.3% | 15.4% | 1.5pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.29 | $0.24 | $0.21 | 20.8% | 38.1% |
| Free Cash Flow | $49M | $40M | $85M | 21.1% | -42.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $262M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $253M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $130M |
| Operating Expenses | $178M |
| Cost & Expenses | $187M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $65M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $110M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $262M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $253M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $130M |
| Operating Expenses | $178M |
| Cost & Expenses | $187M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $65M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $110M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $47M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$29M |
| Acquisitions (Net) | $116.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$171.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $49M |
| Net Change in Cash | $46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $196M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $331M |
| Inventory | $22M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $558M |
| PP&E (Net) | $232M |
| Goodwill | $741M |
| Intangible Assets | $185M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $122M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $29M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $228M |
| Long-Term Debt | $1.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $16.0K |
| Additional Paid-In Capital | $562M |
| Retained Earnings | -$149M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $403M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $403M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $871M |