| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $115M | $107M | $111M | 7.5% | 3.6% |
| Op. Income | -$43M | -$46M | -$37M | 6.0% | -15.4% |
| Gross Margin | 84.9% | 83.6% | 84.0% | 1.4pp | 0.9pp |
| Net Margin | -33.5% | -35.7% | -32.6% | 2.2pp | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.35 | $-0.35 | $-0.33 | 0.0% | -6.1% |
| Free Cash Flow | $4M | $36M | -$17M | -87.9% | 125.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $115M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $95M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $141M |
| Cost & Expenses | $158M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$26M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $47M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $162M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $152M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $151M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $399M |
| Short-Term Investments | $355M |
| Net Receivables | $104M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $48M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $905M |
| PP&E (Net) | $91M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $132M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $680.0K |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $131M |
| Other Current Liabilities | $114M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $255M |
| Long-Term Debt | $250M |
| Deferred Revenue NC | $648.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $311M |
| TOTAL LIABILITIES | $566M |
| Common Stock | $110.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$620M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $471M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $471M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $313M |
| Net Debt | -$86M |