| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $986.9K | 21.9% | 153.6% |
| Op. Income | -$993.9K | -$2M | -$2M | 58.2% | 34.5% |
| Gross Margin | 79.5% | 81.9% | 81.4% | -2.4pp | -1.9pp |
| Net Margin | -39.3% | -85.3% | -288.1% | 46.1pp | 248.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.14 | $-0.30 | 154.3% | 125.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$183.1K | 9.8% | -608.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $513.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$993.9K |
| Interest Income | $11.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$982.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$982.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$982.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$982.5K |
| D&A | $258.6K |
| EBIT | -$982.5K |
| EBITDA | -$724.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$982.5K |
| Depreciation & Amortization | $258.6K |
| Stock-Based Compensation | $791.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $508.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$35.1K |
| Acquisitions (Net) | -$800.0K |
| Purchases of Investments | $2.8K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | -$250.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $250.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $239.3K |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $39.5K |
| Other Current Assets | $35.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $246.0K |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | -$2M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $38M |
| Account Payables | $340.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $841.4K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $12.7K |
| Additional Paid-In Capital | $57M |
| Retained Earnings | -$28M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $29M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $29M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $38M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$16M |