| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $91M | $118M | $87M | -23.0% | 5.1% |
| Op. Income | -$4M | $12M | -$2M | -131.3% | -90.6% |
| Gross Margin | 55.5% | 56.8% | 56.1% | -1.3pp | -0.7pp |
| Net Margin | -2.6% | 7.3% | -1.6% | -9.9pp | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.25 | $-0.04 | -128.1% | -82.1% |
| Free Cash Flow | -$9M | $30M | -$6M | -128.4% | -56.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | -$184.0K |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $447.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $447.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$793.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $102.0K |
| Other Non-Cash Items | $49.0K |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$791.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $100M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $90M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $231M |
| PP&E (Net) | $195M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $31M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $233M |
| TOTAL ASSETS | $464M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $56M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $89.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $119M |
| TOTAL LIABILITIES | $175M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $96M |
| Retained Earnings | $289M |
| Treasury Stock | -$96M |
| Accum. Other Comp. Income | $109.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $290M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $290M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $464M |
| Total Debt | $140M |
| Net Debt | $40M |