| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $764M | $776M | $776M | -1.5% | -1.5% |
| Op. Income | $121M | $134M | $137M | -9.9% | -11.6% |
| Gross Margin | 45.5% | 45.5% | 44.8% | 0.1pp | 0.7pp |
| Net Margin | 12.7% | 10.7% | 4.3% | 2.1pp | 8.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | $0.53 | $0.21 | 17.0% | 195.2% |
| Free Cash Flow | $65M | $67M | -$6M | -3.3% | 1117.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $764M |
| Cost of Revenue | $416M |
| GROSS PROFIT | $348M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $187M |
| Other Expenses | -$500.0K |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $644M |
| OPERATING INCOME | $121M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $130M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | $97M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $97M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $97M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $121M |
| EBITDA | $152M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $764M |
| Cost of Revenue | $416M |
| GROSS PROFIT | $348M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $187M |
| Other Expenses | -$500.0K |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $644M |
| OPERATING INCOME | $121M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $130M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | $97M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $97M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $97M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $121M |
| EBITDA | $152M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $97M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$34M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $107M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $95M |
| Net Debt Issuance | -$100M |
| Common Stock Repurchased | -$32M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$135M |
| FREE CASH FLOW | $65M |
| Net Change in Cash | $36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $244M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $491M |
| Inventory | $329M |
| Other Current Assets | $212M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $137M |
| Goodwill | $1.7B |
| Intangible Assets | $607M |
| Long-Term Investments | $312M |
| Tax Assets | -$312M |
| Other Non-Current Assets | $452M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.9B |
| TOTAL ASSETS | $4.2B |
| Account Payables | $354M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $846M |
| Long-Term Debt | $2.4B |
| Deferred Revenue NC | $47M |
| Deferred Tax Liabilities | -$47M |
| Other Non-Current Liabilities | $204M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.5B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | $943M |
| Treasury Stock | -$379M |
| Accum. Other Comp. Income | $94M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $697M |
| Minority Interest | $5M |
| TOTAL EQUITY | $701M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.2B |
| Total Debt | $2.5B |
| Net Debt | $2.2B |