| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $748M | $790M | $707M | -5.3% | 5.8% |
| Op. Income | $135M | $161M | $133M | -16.2% | 1.4% |
| Gross Margin | 44.8% | 45.1% | 44.1% | -0.3pp | 0.7pp |
| Net Margin | 33.4% | 14.2% | 12.9% | 19.2pp | 20.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.50 | $0.66 | $0.54 | 127.3% | 177.8% |
| Free Cash Flow | $28M | $124M | $152M | -77.2% | -81.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $748M |
| Cost of Revenue | $413M |
| GROSS PROFIT | $335M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $166M |
| Other Expenses | -$100.0K |
| Operating Expenses | $201M |
| Cost & Expenses | $613M |
| OPERATING INCOME | $135M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $183M |
| INCOME BEFORE TAX | $318M |
| Income Tax Expense | $67M |
| Net Income from Continuing Ops | $250M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $250M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $250M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $135M |
| EBITDA | $164M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $748M |
| Cost of Revenue | $413M |
| GROSS PROFIT | $335M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $166M |
| Other Expenses | -$100.0K |
| Operating Expenses | $201M |
| Cost & Expenses | $613M |
| OPERATING INCOME | $135M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $183M |
| INCOME BEFORE TAX | $318M |
| Income Tax Expense | $67M |
| Net Income from Continuing Ops | $250M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $250M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $250M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $135M |
| EBITDA | $164M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $250M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $33M |
| Other Non-Cash Items | -$227M |
| Change in Working Capital | -$49M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$191M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $200.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$203M |
| Net Debt Issuance | $400.0K |
| Common Stock Repurchased | -$257M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$264M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | -$428M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $145M |
| Short-Term Investments | $215M |
| Net Receivables | $434M |
| Inventory | $325M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $146M |
| Goodwill | $1.8B |
| Intangible Assets | $697M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | -$274M |
| Other Non-Current Assets | $664M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.0B |
| TOTAL ASSETS | $4.3B |
| Account Payables | $408M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $848M |
| Long-Term Debt | $2.6B |
| Deferred Revenue NC | $58M |
| Deferred Tax Liabilities | -$58M |
| Other Non-Current Liabilities | $280M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.7B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | $583M |
| Treasury Stock | -$207M |
| Accum. Other Comp. Income | $167M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $548M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $552M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.3B |
| Total Debt | $2.6B |
| Net Debt | $2.5B |