| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | $70M | $68M | -3.0% | 0.5% |
| Op. Income | $9M | $11M | $10M | -20.2% | -17.4% |
| Gross Margin | 90.8% | 90.3% | 90.5% | 0.5pp | 0.3pp |
| Net Margin | 10.4% | 11.1% | 12.1% | -0.7pp | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.14 | $0.14 | -14.3% | -14.3% |
| Free Cash Flow | $26M | $9M | $18M | 181.4% | 44.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $369.0K |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$26.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $706.0K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $369.0K |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$26.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $706.0K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $706.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $704.0K |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$134.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$105M |
| Sales/Maturities of Investments | $79M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $26M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52M |
| Short-Term Investments | $381M |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $478M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $75M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $115M |
| TOTAL ASSETS | $594M |
| Account Payables | $925.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $74M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $89M |
| Common Stock | $56.0K |
| Additional Paid-In Capital | $669M |
| Retained Earnings | -$164M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$175.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $505M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $505M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $594M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$40M |