| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | $64M | $60M | -3.1% | 3.8% |
| Op. Income | $2M | $7M | -$8M | -69.8% | 126.1% |
| Gross Margin | 92.4% | 90.3% | 90.6% | 2.0pp | 1.8pp |
| Net Margin | 5.2% | 10.6% | -10.7% | -5.4pp | 15.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.12 | $-0.11 | -52.8% | 151.5% |
| Free Cash Flow | $32M | $9M | $4M | 246.9% | 699.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $379.0K |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $670.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $379.0K |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $670.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $670.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$524.0K |
| Change in Working Capital | $22M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$51.0K |
| Acquisitions (Net) | $655.0K |
| Purchases of Investments | -$163M |
| Sales/Maturities of Investments | $350M |
| Other Investing Activities | -$655.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $187M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $219M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $354M |
| Short-Term Investments | $147M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $534M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $72M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $111M |
| TOTAL ASSETS | $645M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $94M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $109M |
| Common Stock | $57.0K |
| Additional Paid-In Capital | $691M |
| Retained Earnings | -$155M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$255.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $536M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $536M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $645M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$343M |