| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $558M | $578M | $536M | -3.6% | 4.0% |
| Op. Income | $16M | $19M | $14M | -17.0% | 12.9% |
| Gross Margin | 29.0% | 29.3% | 28.5% | -0.3pp | 0.5pp |
| Net Margin | 2.3% | 2.7% | 2.2% | -0.4pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $1.04 | $0.78 | -17.3% | 10.3% |
| Free Cash Flow | $8M | $14M | $5M | -38.6% | 84.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $558M |
| Cost of Revenue | $396M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $138M |
| SG&A Expenses | $138M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $146M |
| Cost & Expenses | $542M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $990.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $558M |
| Cost of Revenue | $396M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $138M |
| SG&A Expenses | $138M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $146M |
| Cost & Expenses | $542M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $990.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $862.0K |
| Deferred Income Tax | -$41.0K |
| Other Non-Cash Items | $118.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | -$339.0K |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $339.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$81.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $117M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $49M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $206M |
| PP&E (Net) | $563M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $177M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $785M |
| TOTAL ASSETS | $990M |
| Account Payables | $114M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $182M |
| Long-Term Debt | $61M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $351M |
| TOTAL LIABILITIES | $533M |
| Common Stock | $82M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $390M |
| Treasury Stock | -$20M |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $457M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $457M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $990M |
| Total Debt | $363M |
| Net Debt | $246M |