| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$34M | -$34M | -$24M | 0.1% | -43.4% |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.26 | $-0.19 | 23.1% | -5.3% |
| Free Cash Flow | -$29M | -$6M | -$11M | -364.8% | -149.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$34M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $18.0K |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $75.0K |
| EBIT | -$34M |
| EBITDA | -$34M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $75.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$29M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$230M |
| Sales/Maturities of Investments | $104M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$126M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | -$152M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $898M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $946M |
| PP&E (Net) | $977.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $138.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $947M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $766.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$428M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $921M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $921M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $947M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$43M |