| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$70M | — | -$56M | — | -26.4% |
| EPS (Diluted) | $-0.88 | — | $-0.70 | — | -25.7% |
| Free Cash Flow | -$48M | — | -$48M | — | -1.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $54M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | -$70M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $59.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$69M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$69M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$69M |
| D&A | $291.0K |
| EBIT | -$70M |
| EBITDA | -$70M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$69M |
| Depreciation & Amortization | $291.0K |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$48M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$121M |
| Sales/Maturities of Investments | $176M |
| Other Investing Activities | $54.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | $55M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$48M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $119M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $167M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $71.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $169M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $445M |
| Retained Earnings | -$292M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $145M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $145M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $169M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$35M |