| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50.4K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | -1659.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | -3885.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-52.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$774.7K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50.4K |
| Cost of Revenue | $886.8K |
| GROSS PROFIT | -$836.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $679.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $679.7K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $61.4K |
| Interest Expense | $44.0K |
| Other Income/Expenses | -$441.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $800 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $886.8K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$52 |
| EPS Diluted | -$52 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $886.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $77.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$397.4K |
| Capital Expenditure | -$377.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$377.2K |
| Net Debt Issuance | $682.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$957.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $106.5K |
| FREE CASH FLOW | -$774.7K |
| Net Change in Cash | -$668.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $341.5K |
| Short-Term Investments | $25.0K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $39.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $38M |
| Account Payables | $110.1K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $22M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $239.7K |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | -$20.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $39.9K |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $38M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |