| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | — | — | — |
| Op. Income | $153.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 52.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 10.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $2.22 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $384.3K |
| GROSS PROFIT | $589.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $436.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $436.8K |
| Cost & Expenses | $821.1K |
| OPERATING INCOME | $153.0K |
| Interest Income | $689 |
| Interest Expense | $38.3K |
| Other Income/Expenses | -$37.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $115.3K |
| Income Tax Expense | $800 |
| Net Income from Continuing Ops | $114.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $114.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $114.6K |
| D&A | $250.6K |
| EBIT | $153.7K |
| EBITDA | $404.3K |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $384.3K |
| GROSS PROFIT | $589.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $436.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $436.8K |
| Cost & Expenses | $821.1K |
| OPERATING INCOME | $153.0K |
| Interest Income | $689 |
| Interest Expense | $38.3K |
| Other Income/Expenses | -$37.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $115.3K |
| Income Tax Expense | $800 |
| Net Income from Continuing Ops | $114.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $114.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $114.6K |
| D&A | $250.6K |
| EBIT | $153.7K |
| EBITDA | $404.3K |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $114.6K |
| Depreciation & Amortization | $250.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$44.4K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$845.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$524.3K |
| Capital Expenditure | -$492.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$492.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $852.7K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$163.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $386.5K |
| Net Receivables | $261.8K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $83.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | -$3M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $21M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $104.8K |
| Short-Term Debt | $526.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $166.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $798.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $333.4K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $333.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $206.9K |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$925.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $10M |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $526.5K |
| Net Debt | -$515.1K |