| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $3M | $3M | -60.0% | -60.5% |
| Op. Income | -$118M | -$140M | -$159M | 15.1% | 25.4% |
| Gross Margin | -7932.9% | -3779.1% | -3320.0% | -4153.8pp | -4612.9pp |
| Net Margin | -9139.9% | -3989.6% | -4500.1% | -5150.3pp | -4639.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.80 | $-0.88 | $-1.02 | 9.1% | 21.6% |
| Free Cash Flow | -$123M | -$80M | -$79M | -53.9% | -56.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $98M |
| GROSS PROFIT | -$96M |
| R&D Expenses | $98M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$75M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $120M |
| OPERATING INCOME | -$118M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$111M |
| Income Tax Expense | $170.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$111M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$111M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$111M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$119M |
| EBITDA | -$116M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$111M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | -$120M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$192M |
| Sales/Maturities of Investments | $251M |
| Other Investing Activities | $45.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $56M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$360.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$123M |
| Net Change in Cash | -$62M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $211M |
| Short-Term Investments | $395M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $130M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $736M |
| PP&E (Net) | $126M |
| Goodwill | $17M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $286M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $457M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $105M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $140M |
| TOTAL LIABILITIES | $245M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$992M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $947M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $947M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $102M |
| Net Debt | -$109M |