| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $56M | $4M | -94.5% | -19.0% |
| Op. Income | -$159M | -$80M | -$215M | -98.1% | 26.3% |
| Gross Margin | -3320.0% | -74.8% | -4327.3% | -3245.2pp | 1007.3pp |
| Net Margin | -4500.1% | -115.8% | -5129.7% | -4384.3pp | 629.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.02 | $-0.48 | $-1.45 | -112.5% | 29.7% |
| Free Cash Flow | -$79M | -$111M | -$399M | 29.4% | 80.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $105M |
| GROSS PROFIT | -$102M |
| R&D Expenses | $105M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$49M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $162M |
| OPERATING INCOME | -$159M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $19M |
| INCOME BEFORE TAX | -$140M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$138M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$138M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$138M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$132M |
| EBITDA | -$128M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$138M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$363.0K |
| Other Non-Cash Items | $59M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$78M |
| Capital Expenditure | -$666.0K |
| Acquisitions (Net) | $379.0K |
| Purchases of Investments | -$271M |
| Sales/Maturities of Investments | $483M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $212M |
| Net Debt Issuance | -$69.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$79M |
| Net Change in Cash | $137M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $297M |
| Short-Term Investments | $854M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $55M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $128M |
| Goodwill | $17M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $280M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $464M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $44M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $139M |
| TOTAL LIABILITIES | $236M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$441M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $115M |
| Net Debt | -$182M |