| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $208M | — | $32M | — | 560.6% |
| Op. Income | -$98M | — | -$8M | — | -1111.0% |
| Gross Margin | 19.1% | — | 9.8% | — | 9.2pp |
| Net Margin | -47.2% | — | -25.7% | — | -21.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | — | $-0.02 | — | -786.7% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | -$8M | — | 3.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $208M |
| Cost of Revenue | $169M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $138M |
| Other Expenses | -$6M |
| Operating Expenses | $138M |
| Cost & Expenses | $306M |
| OPERATING INCOME | -$98M |
| Interest Income | $112.3K |
| Interest Expense | $453.6K |
| Other Income/Expenses | -$324.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$98M |
| Income Tax Expense | $453.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$98M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$98M |
| Net Income Deductions | -$90M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$144M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$98M |
| EBITDA | -$97M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$98M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $68M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $4.1K |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | $13M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $61M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $64M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $145M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $154M |
| Account Payables | $81M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $137M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $137M |
| Common Stock | $4.2K |
| Additional Paid-In Capital | $114M |
| Retained Earnings | -$153M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$701.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $154M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$30M |