| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $110M | $141M | $93M | -21.7% | 18.5% |
| Op. Income | $21M | $45M | $5M | -53.9% | 288.2% |
| Gross Margin | 57.5% | 65.3% | 49.1% | -7.8pp | 8.4pp |
| Net Margin | 25.6% | 29.2% | 12.4% | -3.6pp | 13.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.63 | $0.91 | $0.26 | -30.8% | 142.3% |
| Free Cash Flow | $34M | $59M | $14M | -41.6% | 144.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $110M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $10 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $110M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $10 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $839.0K |
| Change in Working Capital | -$252.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $362M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $92M |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $534M |
| PP&E (Net) | $153M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $275.0K |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $176M |
| TOTAL ASSETS | $710M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $80M |
| Common Stock | $573.0K |
| Additional Paid-In Capital | $429M |
| Retained Earnings | $375M |
| Treasury Stock | -$173M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $630M |
| Minority Interest | $274.0K |
| TOTAL EQUITY | $630M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $710M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$355M |