| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $255M | $248M | $285M | 2.7% | -10.5% |
| Op. Income | $16M | $14M | $24M | 18.8% | -32.2% |
| Gross Margin | 57.7% | 57.4% | 57.9% | 0.3pp | -0.2pp |
| Net Margin | 4.2% | 4.0% | 3.0% | 0.3pp | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.04 | $0.04 | 9.6% | 29.5% |
| Free Cash Flow | $15M | $44M | $28M | -66.5% | -48.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $255M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $147M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $130M |
| Cost & Expenses | $238M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $255M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $147M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $130M |
| Cost & Expenses | $238M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $6M |
| Purchases of Investments | -$63M |
| Sales/Maturities of Investments | $60M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$100.0K |
| Common Stock Repurchased | -$200.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | $25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $544M |
| Short-Term Investments | $25M |
| Net Receivables | $241M |
| Inventory | $115M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $965M |
| PP&E (Net) | $274M |
| Goodwill | $455M |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $90M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $891M |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $96M |
| Deferred Revenue | $61M |
| Other Current Liabilities | $50M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $312M |
| Long-Term Debt | $633M |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $98M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $816M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $70.4B |
| Retained Earnings | -$69.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$127M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $728M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $728M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $782M |
| Net Debt | $238M |