| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $327M | $311M | $285M | 5.1% | 14.8% |
| Op. Income | $47M | $31M | $31M | 52.3% | 53.7% |
| Gross Margin | 58.8% | 56.1% | 56.5% | 2.7pp | 2.3pp |
| Net Margin | -16.8% | 1.1% | 6.9% | -17.8pp | -23.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.24 | $-0.01 | $0.08 | -2791.6% | -400.0% |
| Free Cash Flow | $38M | $37M | $56M | 1.3% | -32.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $327M |
| Cost of Revenue | $135M |
| GROSS PROFIT | $192M |
| R&D Expenses | $54M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $280M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$88M |
| INCOME BEFORE TAX | -$41M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | -$55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$55M |
| D&A | $20M |
| EBIT | -$38M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$55M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $200.0K |
| Other Non-Cash Items | $88M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $204M |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $183M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $218M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $920M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $268M |
| Inventory | $103M |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $203M |
| Goodwill | $394M |
| Intangible Assets | $78M |
| Long-Term Investments | $500.0K |
| Tax Assets | $105M |
| Other Non-Current Assets | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $837M |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $67M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $67M |
| Other Current Liabilities | $57M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $293M |
| Long-Term Debt | $801M |
| Deferred Revenue NC | $19M |
| Deferred Tax Liabilities | $22M |
| Other Non-Current Liabilities | $133M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $70.3B |
| Retained Earnings | -$69.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$106M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $859M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $859M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $856M |
| Net Debt | -$64M |