| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $285M | $267M | $300M | 6.8% | -5.0% |
| Op. Income | $31M | $22M | $21M | 40.8% | 46.2% |
| Gross Margin | 56.5% | 54.7% | 55.3% | 1.8pp | 1.2pp |
| Net Margin | 6.9% | 10.0% | 2.3% | -3.1pp | 4.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $0.12 | $0.03 | -33.3% | 166.7% |
| Free Cash Flow | $56M | $19M | $24M | 195.8% | 131.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $285M |
| Cost of Revenue | $124M |
| GROSS PROFIT | $161M |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $130M |
| Cost & Expenses | $254M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $285M |
| Cost of Revenue | $124M |
| GROSS PROFIT | $161M |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $130M |
| Cost & Expenses | $254M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $64M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $500.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $56M |
| Net Change in Cash | $52M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $594M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $242M |
| Inventory | $87M |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $962M |
| PP&E (Net) | $175M |
| Goodwill | $388M |
| Intangible Assets | $134M |
| Long-Term Investments | $500.0K |
| Tax Assets | $110M |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $863M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $61M |
| Other Current Liabilities | $46M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $228M |
| Long-Term Debt | $607M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $24M |
| Other Non-Current Liabilities | $150M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $843M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $70.3B |
| Retained Earnings | -$69.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$138M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $754M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $754M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $661M |
| Net Debt | $67M |