| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.0K | $1.0K | $3.0K | 100.0% | -33.3% |
| Op. Income | -$4M | -$4M | -$6M | 0.6% | 22.1% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -191950.0% | -383000.0% | -163933.3% | 191050.0pp | -28016.7pp |
| EPS (Diluted) | $-1.07 | $-1.07 | $-1.36 | 0.0% | 21.3% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$3M | -4.2% | 2.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2.0K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $548.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $548.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $6.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $6.0K |
| Stock-Based Compensation | $458.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$46.0K |
| Change in Working Capital | $200.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$6.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $44M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $94.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $56M |
| Account Payables | $280.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $244M |
| Retained Earnings | -$198M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $32.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $56M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$16M |