| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48.0K | — | $35.0K | — | 37.1% |
| Op. Income | -$22M | — | -$49M | — | 55.1% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -75541.7% | — | -122631.4% | — | 47089.8pp |
| EPS (Diluted) | $-10.17 | — | $-12.06 | — | 15.7% |
| Free Cash Flow | -$17M | — | -$52M | — | 67.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $48.0K |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | -$4.0K |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | -$36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$36M |
| D&A | $7.0K |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$10 |
| EPS Diluted | -$10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$36M |
| Depreciation & Amortization | $7.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $16M |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$2.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$11.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$67M |
| Sales/Maturities of Investments | $29M |
| Other Investing Activities | $11.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$29.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29.0K |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $65M |
| Net Receivables | $14.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $224.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $152M |
| PP&E (Net) | $56.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $658.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $714.0K |
| TOTAL ASSETS | $153M |
| Account Payables | $373.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $47.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $731.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $731.0K |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $240M |
| Retained Earnings | -$87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$314.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $152M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $152M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $153M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$87M |