| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74.9K | — | $191.3K | — | -60.9% |
| Op. Income | -$9M | — | $46.9K | — | -18535.6% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -11610.3% | — | 31.6% | — | -11641.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.36 | — | $-0.08 | — | -350.0% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | $46.9K | — | -16792.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74.9K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $74.9K |
| R&D Expenses | $684.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $41.8K |
| Other Income/Expenses | -$41.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $0 |
| Income Tax Expense | $41.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $18.6K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $18.6K |
| Stock-Based Compensation | $819M |
| Deferred Income Tax | -$819M |
| Other Non-Cash Items | $818.9K |
| Change in Working Capital | $52.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$23.0K |
| Acquisitions (Net) | $14.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.9K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $32.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $252.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $284.7K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $531.8K |
| Short-Term Debt | $48.0K |
| Deferred Revenue | -$532M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $579.8K |
| Long-Term Debt | $204.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $204.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $783.8K |
| Common Stock | $3.5K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$26.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $252.0K |
| Net Debt | -$8M |