| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $191.3K | — | $213.0K | — | -10.2% |
| Op. Income | $46.9K | — | $77.6K | — | -39.5% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 31.6% | — | 56.6% | — | -25.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | — | $0.06 | — | -233.3% |
| Free Cash Flow | $46.9K | — | $110.3K | — | -57.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $191.3K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $191.3K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $144.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $144.4K |
| Cost & Expenses | $144.4K |
| OPERATING INCOME | $46.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $60.4K |
| Income Tax Expense | -$13.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $60.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $836 |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $191.3K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $191.3K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $144.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $144.4K |
| Cost & Expenses | $144.4K |
| OPERATING INCOME | $46.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $60.4K |
| Income Tax Expense | -$13.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $60.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $836 |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $60.4K |
| Depreciation & Amortization | $836 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$13.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $47.5K |
| Capital Expenditure | -$652 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$652 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $46.9K |
| Net Change in Cash | $37.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $306.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $320.1K |
| PP&E (Net) | $1.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6K |
| TOTAL ASSETS | $321.8K |
| Account Payables | $87.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$35.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $52.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $52.0K |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$47.4K |
| Other Equity | -$1.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $269.7K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $269.7K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $321.8K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$306.1K |